Graceful Little Honey Bee

  • Home
  • Recipes
    • Appetizers & Sides
    • Breads
    • Breakfasts
    • Main Dishes
    • Slow Cooker
    • Instant Pot
    • Freezer Cooking
    • Desserts
    • Snacks
    • DIY Mixes
    • Preserving Food
    • Cooking Tips & Tricks
    • Meal Plans
  • Frugal Living
  • Simple Living
    • gardening
    • Preserving Food
    • Natural Remedies & Recipes
    • chickens
  • About
  • Contact
  • Privacy Policy

Saving with Store Brands

December 16, 2014 by Missy Rakes 4 Comments

  • Yummly
  • Share

This is a sponsored post written by me on behalf of Dollar General for IZEA. All opinions are 100% mine.

IMG_2451

This post is brought to you by Dollar General. All opinions are my own.

An easy way to save on your grocery and household bill is to buy store brands. I was brought up using store brands and that is the way I run my household today. I look for store brands as much as I can so that I can stay on budget. In my personal experience, store brands are the same quality as national brands with a smaller price tag.

I recently took a trip to my local Dollar General to check out their line of store brand items and let me tell you I was pleasantly surprised. They had tons of whole food staples to choose from such as flour, sugar, vinegar, eggs, rice, beans, spices, tea, etc. for a fraction of the price. I was really impressed because being a dollar store I expected them to only carry things like chips and cookies in their brand, but they had so much more!

I ended up purchasing their tea bags and cinnamon almonds to see how they compared to the national brands. My family goes through a gallon of tea per week and we brew our own to save money so I was excited to try the Clover Valley Tea Bags by Dollar General. I was impressed by the value because it was $2 for 100 tea bags which was $1.50 less than the name brand option. I came home and brewed up my tea as usual and I couldn’t tell a difference from any other name brand that I have tried.

I was also surprised to find that Dollar General carried Cinnamon Almonds. I like to buy these as a treat for myself from time to time so I thought I would try the Clover Valley brand and they were great! Nuts are really expensive and I’m glad I tried these because now I have an easy way to save on one of my indulgences. They were $2.75 for a 5 oz bag.

Here is a list of the Dollar General store brands that you can look for next time you shop:

Clover Valley (Food)

Rexall (Health)

EverPet and Forever Pals (Pet)

Sweet Smiles (Candy)

DG Body (Personal Care)

DG Health (Health and Wellness)

DG Home (Cleaning and Household Supplies)

DG Baby (Diapers and Baby Supplies)

Overall, I was impressed by the Dollar General store brand and would definitely see myself purchasing more items in the future.

Click to Learn more about Dollar General Brands!

Do you buy store brands? If so, have you ever tried Dollar General Brands? I’d love to know your experience!

This post has been brought to you by Dollar General. All opinions are my own.

Visit Sponsor's Site

Please consider sharing:

  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • Tumblr
  • Reddit
  • Email
  • Print

Subscribe and Never Miss a Post!

Enter your email address to receive new recipes and frugal living tips each week!

  • Yummly
  • Share

Filed Under: Frugal Living

Comments

    Leave a Reply Cancel reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Recipe Rating




    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Sharon says

    December 27, 2014 at 9:10 am

    I buy DG all the time...it's close to my house and I don't have to step foot in the dreaded Wal-Mart! :) Being a single mom of two boys (one is a teenager) I have to make my $$ work even harder so you will find a lot of DG and Clover Valley labels in our house. So far most of the food has tasted exactly like the name brand- I regularly purchase crackers, cereal, bread, and breakfast pastry (pop tarts). The L.A. Colors makeup works wonderfully and you can't tell that it's only $1 or $2 per item! I've also gotten a lot of compliments on the $1 nail polish by the registers:) The apricot face scrub works just as well as St. Ives. My 7 year old absolutely loves the toy selection and prefers to buy presents for his buddies there over Wal-Mart because "they are cooler and have a better selection!".
    Reply
    • Missy Rakes says

      December 27, 2014 at 10:15 am

      That's awesome! I'm so glad that you've had such a positive experience with their store brands!
      Reply
  2. cara pickering says

    January 3, 2015 at 12:50 am

    I am a single mother of a growing 9yo and 4yo twins.I don't get help from their fathers and have had to make do with little.I go to our dollar general often to stock up on household items.Our town recently built a larger one and they have started selling small put together furniture items.They are way cheaper then Wal-mart and I can go in with $20 and walk out with a months worth of supplies if Im careful. I just found your site and I love the advice. Thank you.
    Reply
    • Missy Rakes says

      January 3, 2015 at 8:28 am

      They have some great deals!
      Reply

Welcome, I'm Missy and I'd love to help you cook from scratch, save money and live a more simple and abundant life. Click the buttons below to follow along on social media and get to know me better. Have a lovely day!

As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.

Popular Content

Slow Cooker Sausage and Potato Casserole
How to Make Bread Machine White Bread
15 Cheap Pantry Meals with 4-Ingredients or Less (FREE PRINTABLE!)
10 Bible Verses About Trusting God
25 Old-Fashioned Recipes Your Grandma Knew By Heart
Chicken Bacon Ranch Sheet Pan Dinner

archives

categories

As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.

search

categories

archives

Copyright ©2023, Graceful Little Honey Bee. All Rights Reserved. Custom design by Pixel Me Designs